Film Yıkama

35 mm film banyosu

Renkli - Siyah beyaz
300 tl / adet+KDV
 • Profesyonel banyo
 • 2800 dpi tarama
 • E-mail adresine gönderim
 • Baskı

120 mm film banyosu

Renkli - Siyah beyaz
350 tl / adet+KDV
 • Profesyonel banyo
 • 1300 dpi tarama
 • E-mail adresine gönderim
 • Baskı
 • Fiyatlara filminizin banyo edilmesi, taranması ve taramaların mail adresinize gönderilmesi dahildir.
 • Tarama 2800 dpi dır yaklaşık 10 mp bir makine kalitesindedir. Bu taramanın amacı 20×30 cm kadar baskı almak, sosyal medyada paylaşım yapmak ve yüksek kalite taratmak istediğiniz kareleri seçebilmektir. Kesinlikle profesyonel kalitede değildir. Tarayıcı otomatik düzeltmeler yapmaktadır.
 •  Fotoğrafların kağıda baskısı dahil değildir. En ufak baskı ölçümüz 20×30 cm dir. Amatör boy tabir edilen küçük fotoğraf baskısı yapmıyoruz.
 • Teslim ettiğiniz filmlerin taramaları aksi belirtilmedikçe 2 çalışma günü içerisinde mail adresinize gönderilmiş olur.
 • Örnek: Salı teslim ettiğiniz filmlerin taramaları en geç Perşembe akşamına kadar mail adresinize gönderilmiş olur. Cuma günü film verdiğinizde taramalar Salı akşamına ( pazartesi kapalıyız) kadar elinize geçmiş olur.
 • Birden fazla film verdiğinizde bazen bir veya birkaç film diğerlerinden önce size ulaşabilir. Bu diğer filmlerinizin sorunlu olduğu anlamına gelmez. Diğerleri de süresi içinde elinize ulaşacaktır.
 • Wetransfer gönderilerinin not bölümünü okumanızı rica ederiz. Burada bazen filmlerinizle ilgili küçük notlar görebilirsiniz.
 • Yıkatmak istediğiniz filmlerinizi İstanbul dışından atölye adresimize kargolayabilirsiniz. Kargo paketi içerisine adınızı, email adresinizi ve telefon numaranızı yazmayı lütfen unutmayın. Anlaşmalı kargo firmamız olmadığı için filminizi istediğiniz kargo firması ile gönderebilirsiniz.

Film Banyosu

Film yıkama işlemi, temel olarak film üzerine kaydettiğimiz görüntünün çeşitli kimyasallar yardımıyla görünür hale getirilmesi işlemidir.
Digital fotoğraf, analog fotoğraf çeken sayısını çok azalttığı için
film banyosu yapan laboratuarların sayısı da hızla azaldı. Hizmete
devam edenler ise, ne yazık ki belli bir banyo sayısına ulaşamıyorlar.
Bu nedenle bayat banyo ve bakımsız minilablar ile yıkama yapılıyor.
Sonuçlar maalesef  fotoğrafçıları bezdirecek kadar kötü oluyor. Bir sürü film, para ve emek heba olup gidiyor.
Labonix olarak, 40 yıllık karanlık oda disiplini ve kimya konusundaki hassasiyetimiz nedeniyle digital fotoğraf baskısının yanı sıra gümüş fotoğraf tutkunları için de hizmetler veriyoruz. 35 mm’den 8×10 inch büyüklüğe kadar her çeşit film banyosu yapıyoruz.
Atölyemizde hiçbir kimya ikinci bir film için kullanılmıyor. Her film için taze banyo hazırlanıyor ve son yıkama mutlaka damıtılmış su ile yapılıyor. Böylece her film arşivsel şartlarda yüzlerce yıl saklanabilecek kalitede banyo edilmiş oluyor.
Atölyemizde filmleri spirale sarıp rotary tank yöntemi ile yıkıyoruz. Her film taze banyo ve sabitleyici ile yıkandığı için filmlerde lekelenme ve çizilme gibi sorunlar da ortadan kalkmış oluyor.
Film banyosu işlemi sırasında kullandığımız su sırasıyla 5 mikron, 1 mikron ve ters ozmoz membran filtrelerden geçiyor.
Bu titiz filtreleme yöntemi sayesinde filmler yıkandıktan sonra yüzeylerinde lekelenmeler en az seviyeye inmiş oluyor.

Aracılardan Uzak Durun
Ne yazık ki bu sıralarda bir sürü kişi “profesyonel film banyosu yapıyoruz” diyerek aldığı filmleri çok ucuza minilablarda yıkatıp fotoğrafçılardan çok yüksek ücretler talep ediyor. Lütfen film yıkatmak istediğiniz atölyenin özellikle renkli film yıkama makinasını görmek istediğinizi söyleyin.
Siyah beyaz filmi hangi şartlarda yıkadığına bakın. Film taramalarını kendi atölyelerinde mi yapıyorlar yoksa dışarı verip ucuz tarama mı yaptırıyorlar kontrol edin.
Bu sorgulamaları yapın. Yıkattığınız filmden alacağınız kötü sonuçlar sizi “analog fotoğraf” tan uzaklaştırmasın.
İstanbul’da çekilen filmlerin yaklaşık %70 i fotoğraf atölyemizde yıkanıp taranmaktadır.

 Siyah Beyaz Film Yıkama:
Atölyemizde siyah beyaz film banyosu için kullandığımız kimyasalı ve banyo yöntemini değiştirdik. Şu anda kullandığımız film banyosu çok daha ince gren yapan ve özellikle keskinlik yanında yumuşaklık da arayan siyah beyazcıların hayran olacağı özel bir formül. Yüksek akütans sağlayan bu formül özellikle taranacak negatifler için çok uygun. Tonlar arasındaki yumuşak geçişler fotoğrafa ipeksi bir görünüm veriyor.
Siyah beyaz film banyosunu yatık rotary tank ile yapıyoruz. Yeni formül ve bu yıkama yöntemi ile çok daha homojen gren yapısı oluşuyor.
Daha önce kullandığımız banyoyu (FX37)  bazı filmlerde fazla gren yaptığı için ve  keskinlik problemleri yüzünden emekliye ayırdık.
Bu özel film banyosunu denemenizi öneririz. Ton geçişlerine ve keskinliğine inanamayacaksınız.

Renkli Negatif Film Yıkama: (C-41)
Renkli film banyosu olarak FUJI C41 Banyo kimyasallarını kullanıyoruz. Her renkli negatif için taze banyo, bleach ve fikser kullanmaktayız. Kimyasallar film yıkama işleminden sonra bir daha kullanılmamaktadır.
Digital fotoğrafın gelişmesi ile birlikte ne yazık ki analog fotoğraf yaygınlığını yitirdi. Ancak yine de analog fotoğrafın doğallığından ve sıcaklığından vazgeçemeyen fotoğraf sanatçıları var. Analog fotoğraf malzemelerinin bulunmasında pek sıkıntı yaşanmasa da film banyosu yapan laboratuarlar hızla azaldı.
Renkli film banyosu, siyah beyaz film banyosu ve dia banyosu yapan atölyelerin azalması  da rekabeti ortadan  kaldırdı. Banyo için gelen film sayısı da tatminkar olmayınca banyo kaliteleri oldukça düştü. Filmler bayat banyolar ile yıkanmaya başladı. Artık analog sevdalısı fotoğrafçılar kaliteli banyo yaptıramaz oldu.

Film Yıkama
Yıkanan filmlerinizi isterseniz 2800 DPI (yaklaşık 10 mp fotoğraf makinası kalitesinde) çözünürlükte tarayıp fotoğraf dosyalarınızı mail adresinize gönderiyoruz.
İçerisinden seçeceğiniz kareleri 6300 DPI çözünülürlüğe kadar Imacon tarayıcı ile yüksek kalitede tarıyoruz. Bu kalitede tarama film banyo ücretine dahil değildir.
İstanbul dışından kargo ile film gönderebilirsiniz. Filmlerinizi yıkayıp taradıktan sonra yine kargo ile size geri gönderiyoruz.

Film Tipleri

Renkli Negatif (C-41 banyo)
Siyah Beyaz Negatif (siyah beyaz banyo)

Yıkadığımız Filmler ve Ölçüleri

Siyah Beyaz Film – Renkli Negatif Film
35 mm – 120mm (Roll)  – 4″ x 5″ –  8″ x 10″

Yıkama sırasında filmlere gelebilecek zararlarda sadece film ücreti ödenir.
30 gün içerisinde teslim alınmayan filmlerden atölyemiz sorumlu değildir.

fotoğrafçı, kadıköy film banyosu yapan fotoğraf stüdyosu, küçükyalı film banyosu ,analog fotoğraf çıkarma istanbul, göztepe film banyosu yapan yer, pendik film banyosu yapan yer, film yıkayan yerler, suadiye film yıkayan yer, film yıkatma fiyatı, bostancı film banyosu yapan yer, maltepe film banyosu yapan fotoğrafçı, kadıköy film banyosu yapan fotoğraf stüdyosu, küçükyalı film yıkama , göztepe film banyosu yapan yer, pendik film banyosu yapan yer, sinema filmi banyosu, ataşehir film banyosu yapan yer,  sinema filmi yıkayan fotoğrafçılar, film banyosu nerede yapılır, film banyosu nasıl yapılır, istanbul da film yıkayan yerler, film banyo yapan yerler, c41 banyo, analog film banyosu fiyat,  film banyosu yapan yerler kadıköy, film banyo seti, film banyo kimyası, film banyo tankı, film banyo makinesi, film banyo cihazı nedir, film banyo fiyatları, film banyo aşamaları, film banyo ücreti, film banyo nasıl yapılır, film banyosu nedir, film çıkarma, analog film banyosu, film baskısı, istanbul film yıkama, film çıkartma fiyatı, analog film, film sarma, analog film yıkama, film nasıl yıkanır, analog fotoğraf makinesi filmi, filmli fotoğraf makinesi, analog makine, analog fotoğraf makinesi nedir, analog fotograf makinesi, eski fotoğraf makinesi filmleri, analog fotoğraf makinesi öneri, analog film çıkartma, analog fotoğraf çıkarma, film yıkatmak ne kadar, film yıkama fiyat, analog fotoğraf baskı, analog fotoğraf baskı istanbul