Fine art baskı nedir?

“Fine art baskı,” genellikle sanat eserlerini çoğaltmak veya reproduksiyonlarını yapmak amacıyla kullanılan bir terimdir. Bu baskılar genellikle yüksek kaliteli kağıtlar veya diğer özel malzemeler üzerine yapılır ve orijinal sanat eserine sadık kalacak şekilde üretilir. Fine art baskılar, sanatçının orijinal eserini daha geniş bir kitleye ulaştırmak, koleksiyonculara ve sanatseverlere erişimi artırmak amacıyla üretilir.

Fine art baskıları, farklı tekniklerle yapılabilir. Bunlar arasında serigrafi, litografi, gravür, ofset baskı ve dijital baskı gibi yöntemler bulunabilir. Her bir yöntem, farklı bir estetik ve dokuya sahip baskılar üretme yeteneğine sahiptir.

Bu baskılar genellikle sınırlı sayıda üretilir ve her biri genellikle numaralandırılır. Örneğin, “25/100” ifadesi, baskının toplam 100 adet üretildiğini ve bu baskının 25. kopyası olduğunu belirtir. Sınırlı sayıda üretilen baskılar genellikle daha değerli kabul edilir.

Fine art baskılar, sanat dünyasında geniş bir kullanım alanına sahiptir ve sanatçıların eserlerini daha geniş kitlelere ulaştırmalarına olanak tanır.

Fine art baskılar,  müze ve arşivleme standartlarına uygun olarak asitsiz, %100 pamuk tabanlı kağıtlar üzerine pigment mürekkep kullanarak yapılan özel baskılardır.

12 adet pigment mürekkep kullanan baskı makinelerimiz ve her kağıt için özel olarak ürettiğimiz renk profilleri sayesinde ekran görüntüsüne en yakın baskıları elde etmekteyiz. Baskı öncesi dikkat edilmesi gereken basit ipuçları için tıklayabilirsiniz. Özellikle Hahnemühle fine art kağıtlara yapılan baskıların ömrü uygun saklama koşullarında ortalama 200 yıldır. Fine art baskılar özellikle siyah beyaz baskılarda olağanüstü bir derinlik hissi verir. Renkli baskılarda renk profilleri sayesinde gerçekçi renkler elde edilmektedir.

Fine art baskı müzelerin ve koleksiyonerlerin kabul ettiği ve önerdiği bir baskı çeşididir.